سایت ساز رایگان افزایش رتبه الکسای قانونی فروش مکمل های بدن سازی مجاز نکس وان موزیک - دانلود موزیک جدید اپلود سنتر عکس و فایل رایگان فراز هاستینگ|بهترین خدمات هاستینگ هاست وبلاگدهی حرفه ای
بستن تبلیغات [X]
اصول سئو برای طراحی و توسعه سایت‌های موتورهای جستجو پسند
loading...

شرکت طراحی سایت | طراحی فروشگاه حرفه ای

ایمان بازدید : 21 جمعه 27 مهر 1397 زمان : 12:10
امتیاز :
نتيجه : مجموع 0 امتياز توسط 0 نفر

موتورهای جستجو در خزیدن و نحوه تفسیر محتوای موجود در سایت محدود هستند. یک صفحه از سایت ممکن است برای شما و موتورهای جستجو ظاهر یکسانی نداشته باشد. در این مقاله بر روی اصول سئو و جنبه های فنی طراحی صفحات وب تمرکز خواهیم کرد که برای موتورهای جستجو و انسان ها سازمان دهی شده اند.

محتوای قابل ایندکس در موتورهای جستجو

برای اینکه بتوانید در لیست نتایج موتورهای جستجو رتبه بهتری داشته باشید، محتوای مهم شما باید به شکل فرمت متنی HTML باشد. فایل های تصویری، فایل‌های فلش، فایل‌های جاوا و سایر محتوای غیر متنی اغلب توسط خزندگان موتورهای جستجو نادیده گرفته می شوند و از نظر آن‌ها بی‌ارزش هستند.

راحت ترین روش برای اطمینان حاصل کردن از اینکه کلمات و عباراتی که برای بازدید کنندگان قابل مشاهده است، برای موتورهای جستجو نیز قابل دیدن می باشد، این است که آن ها را درون کد HTML در صفحه قرار دهید. سایر راهکارهای پیشرفته برای افرادی که به دنبال فرمت بندی و استایل های بهتر بصری هستند وجود دارد:

برای تصاویر خود متن ALT فراهم کنید: تصاویری که به فرمت‌های مختلف وجود دارد را با یک متن ALT مجهز کنید. با این روش می توانید توضیح متنی از عناصر بصری را در اختیار موتورهای جستجو قرار دهید.

باکس های جستجو را با لینک های قابل خزیدن و ناوبری مجهز کنید.

افزونه های فلش یا جاوا را با متن همراه سازید.

اگر می خواهید کلمات و عبارات موجود در فایل های ویدئویی و صوتی ایندکس شود برای آن ها رونوشت متنی فراهم آورید.

مشاهده سایت به گونه ای که موتورهای جستجو آن را می بینند:

بیشتر سایت ها در رابطه با محتوای قابل ایندکس مشکلات زیادی دارند. به همین خاطر بررسی دوباره‌ی این موضوع خالی از لطف نیست. به کمک ابزارهایی همچون Google’s cache، SEO-browser.com و MozBar می توانید ببینید چه عناصری از محتوای شما برای موتورهای جستجو قابل مشاهده و قابل ایندکس شدن است.

موتورهای جستجو سایت شما را متفاوت می‌بینند.

سایت در موتورهای جستجو

زمانی که از قابلیت Google cache استفاده می کنید، مشاهده خواهید کرد که برای موتورهای جستجو، صفحه اصلی سایتی همچون JugglingPandas.com در برگیرنده تمامی اطلاعات غنی که شما می بینید نیست. این موضوع کار را برای موتورهای جستجو دشوار می سازد.

سایت در موتورهای جستجو

از طریق ابزار Google cache مشاهده می کنید که گوگل چیزی در آن صفحه نمی‌بیند. حتی متنی وجود ندارد که به شما بگوید این صفحه میمون‌های شلوغی دارد. این سایت کلا بر پایه فلش ساخته شده است، اما متاسفانه این موضوع بدین معنی است که موتورهای جستجو نمی توانند محتوای موجود را ایندکس کنند یا حتی لینکی به بازی های موجود بدهند. بدون وجود متن HTML، این صفحه رتبه بندی خوبی در موتورهای جستجو نخواهد داشت. به همین خاطر نه تنها بررسی محتوای متنی کار عاقلانه ای است بلکه استفاده از ابزارهای سئو برای بررسی دوباره‌ی آن صفحه می‌تواند دیده شدن آن در موتورهای جستجو را مشخص کند.

ساختار لینک قابل خزش

موتورهای جستجو برای قرار دادن سایت در نتایج موجود باید محتوای آن را ببینید و ایندکس کنند. این موتورها باید لینک‌هایی که به منظور یافتن محتوا در سایت ایجاد شده است را نیز بیابند. ساختار لینک قابل خزش که به کراولرها اجازه می‌دهد همانند یک مسیر از آن برای بررسی سایت استفاده کنند، برای یافتن تمامی صفحات ضروری و حیاتی است. بیشتر سایت‌ها، ساختار ناوبری خود را به گونه ای طراحی می‌کنند که برای موتورهای جستجو قابل دسترسی نیست و همین امر رتبه بندی و ایندکس شدن آن ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد. در ادامه به شما نشان خواهیم داد که این مشکل چگونه رخ می دهد:

دیاگرام ایندکس در موتورهای جستجو

در این مثال، کراولرهای گوگل به صفحه A دسترسی پیدا کرده اند و در آن لینکی به صفحات B و E پیدا کرده اند. با اینحال، اگرچه صفحات C و D نیز ممکن است صفحات مهمی در سایت باشند اما خزندگان وب مسیری برای دستیابی به آن‌ها ندارند. این موضوع بدین خاطر است که هیچ لینک مستقیمی که به این صفحات اشاره کند وجود ندارد.اگر ربات‌های خزنده گوگل نتوانند به صفحات شما دست پیدا کنند وجود محتوای عالی، هدف گیری مناسب کلمات کلیدی و بازاریابی هوشمند نیز نمی‌تواند کمکی به شما بکند.

آناتومی لینک

ساختار و آناتومی لینک

تگ لینک ها می تواند در برگیرنده تصویر، متن یا سایر موارد باشد که همه آن ها ناحیه قابل کلیکی را بر روی صفحه ایجاد می‌کنند و کاربر می‌تواند برای رفتن به صفحه دیگر با آن‌ها تعامل داشته باشد.این لینک‌ها اصلی ترین عناصر ناوبری در اینترنت هستند که به آن ها هایپرلینک گفته می شود.

در تصویر بالا تگ “

قسمت بعدی که برای بازدید کنندگان قابل مشاهده است را انکر تکست می نامند. انکر تکست صفحه ای که لینک به آن اشاره دارد را توصیف می کند. حالا تگ “” پایان لینک را نشان می‌دهد و از اشتباه شدن لینک با سایر عناصر موجود در صفحه پیشگیری می نماید. این یکی از اصلی ترین فرمت لینک است و می تواند برای موتورهای جستجو قابل درک باشد. خزندگان به خوبی می دانند که آن ها باید این لینک را به نمودار لینک وب اضافه کنند، از آن برای متغیرهای مستقل کوئری استفاده نمایند و آن را برای ایندکس کردن محتوای صفحه دنبال کنند.

فرم های نیازمند اشتراک

اگر کاربر را ملزم می‌کنید قبل از دسترسی به محتوای خاص، فرمی را به صورت آنلاین پر کند، احتمال دارد موتورهای جستجو این نواحی محافظت شده را هرگز مشاهده نکنند. فرم‌ها ممکن است در برگیرنده صفحه لاگین محافظت شده با پسورد باشند. در این شرایط، خزندگان موتورهای جستجو تلاش نمی‌کنند فرم را ثبت نمایند. به همین خاطر هر لینک یا محتوایی که در آن قرار داشته باشد برای موتورهای جستجو غیر قابل مشاهده خواهد بود.

لینک های موجود در فایل های جاوا اسکریپت غیر قابل تجزیه

اگر برای لینک های خود از جاوا اسکریپت استفاده می کنید، ممکن است متوجه شوید که موتورهای جستجو آن را نمی خزند یا ارزش زیادی به آن نمی‌دهند. لینک های HTML استاندارد باید جایگزین لینک های جاوا اسکریپت در تمامی صفحاتی شوند که ربات‌های خزنده موتورهای جستجو قادر به خزیدن آن نیستند.

لینک به صفحاتی که توسط متا تگ کنترل ربات های موتور جستجو یا فایل ROBOTS.TXT مسدود شده اند

فایل robots.txt و متا تگ کنترل ربات های موتور جستجو به صاحبان سایت ها اجازه می‌دهد دسترسی به صفحه خاصی را برای موتورهای جستجو محدود نمایند. به همین خاطر در استفاده از این فایل ها باید دقت کنید. ممکن است با استفاده نادرست از چنین فایل هایی، ربات‌های جستجو کلا مسدود شوند و اجازه خزیدن و جمع‌آوری اطلاعات از سایت شما را نداشته باشند.

فریم‌ها یا آی‌فریم‌ها

از لحاظ فنی لینک هایی که در فریم ها و آی فریم ها قرار دارند قابل خزش هستند اما هر دوی این موارد مشکلات ساختاری برای موتورهای جستجو دارند. در صورتی که کاربر حرفه ای هستید و می توانید نحوه ایندکس موتورهای جستجو و دنبال کردن لینک های موجود در فریم ها را درک کنید قادر خواهید بود از آن ها به درستی استفاده کنید. در غیر اینصورت بهتر است از این گزینه ها دوری کنید.

ربات ها از فرم های جستجو استفاده نمی کنند

اگرچه این موضوع نیز به طور مستقیم به هشداری که در قسمت بالا در مورد فرم ها دادیم مربوط می‌شود، اما مشکلی است که بیشتر افراد با آن مواجه هستند. برخی از وبسمترها بر این باورند که اگر جعبه جستجو را در سایت قرار دهند موتورهای جستجو می توانند هر چیزی که بازدید کننده به دنبالش هست را بیابند. متاسفانه ربات های خزنده موتورهای جستجو برای یافتن محتوا انجام نمی‌دهند. اگر لینکی در سایت وجود نداشته باشد دسترسی به سایر محتواهای موجود در آن سخت می‌شود.

لینک در فایل های فلش، جاوا و سایر افزونه‌ها

لینک هایی که در سایت بالا تعبیه شده بود نمونه خوبی از این پدیده است. اگرچه ده ها شکل از پاندا در صفحه وجود داشت اما خزندگان قادر نبودند از طریق ساختار سایت به آن دست یابند و همین امر موجب شده بود این نوع تصاویر برای موتورهای جستجو غیر قابل مشاهده باشد.

لینک های موجود در صفحاتی که صدها یا هزاران لینک دارند

موتورهای جستجو تنها تعداد محدودی از لینک ها را در صفحه مورد نظر می خزند. این محدودیت برای کاهش اسپم و بهبود رتبه بندی ضروری است. صفحاتی که صدها لینک در خود دارند، ممکن است هیچ کدام از این لینک ها توسط موتورهای جستجو خزیده نشود و ایندکس نگردد.

تگ NOFOLLOW

تگ Rel=”nofollow” را می توان با دستور زیر مورد استفاده قرار داد:

وبلاگ جی ادز

لینک ها ممکن است صفات متعددی داشته باشند. موتورهای جستجو تقریبا بیشتر این صفات را نادیده می گیرند. اما در این میان یک استثنا بسیار مهم وجود دارد و آن هم صفت rel=”nofollow” است. در مثال بالا، اضافه کردن صفت rel=”nofollow” به تگ لینک به موتورهای جستجو می گوید که صاحب سایت دوست ندارد لینک مورد نظر به عنوان تاییدیه وب سایت اشاره شده، مورد تفسیر قرار گیرد. صفت Nofollow به موتورهای جستجو دستور می دهد لینک را دنبال نکنند. این تگ روشی برای جلوگیری از ارسال کامنت‌های خودکار در وبلاگ ها، بخش دیدگاه مخاطبان و لینک‌های اسپم است. لینک هایی که این تگ را دارند در هر موتور جستجویی به شیوه متفاوتی تفسیر می‌شوند.

آیا لینک های NOFOLLOW بد هستند؟

اگرچه این لینک ها همانند لینک های follow ارزشمند نیستند اما بخش طبیعی از پروفایل لینک سایت شما را محسوب می‌شوند و چیز بدی نخواهند بود. در حقیقت فاکتورهای رتبه بندی سایت MOZ نشان می دهد که سایت هایی با رتبه بندی بالا درصد بالایی از لینک های داخلی nofollow دارند.

گوگل

گوگل بیان کرده است که در بیشتر موارد لینک های nofollow را دنبال نمی‌کند. این لینک‌ها ارزشی برای پیج رنک و رتبه بندی ندارند. اساسا استفاده از این لینک ها باعث می شود گوگل لینک هدف را از نمودار کلی سایت حذف کند. لینک های nofollow ارزشی ندارند و به عنوان متن HTML تفسیر می‌شوند. با این وجود بیشتر صاحبان سایت ها بر این باورند که لینک های nofollow از سایت های بزرگ و قابل اعتمادی همچون ویکی پدیا می‌تواند نشانه قابل اعتماد بودن سایت باشد.

بینگ

بینگ که نتایج جستجو در یاهو را فراهم می‌کند بیان کرده است که لینک های nofollow را در نمودار لینک‌ها قرار نمی‌دهد. با این وجود ربات‌های خزنده این موتور جستجو هنوز از این لینک‌ها به عنوان روشی برای یافتن صفحات جدید استفاده می‌کنند. بنابراین با اینکه چنین موتورهای جستجویی از لینک های nofollow استفاده می‌کنند اما آن را در محاسبان رتبه بندی دخیل نخواهند کرد.

استفاده از کلمات کلیدی و هدف گیری

کلمات کلیدی بنیان فرآیندهای جستجو هستند. آن ها بلوک های زبانی و جستجو را تشکیل می دهند. در حقیقت کل علم به جمع‌آوری و طبقه‌بندی اطلاعات (که موتورهای جستجوی تحت وب مانند گوگل را نیز شامل می‌شود.) بر اساس کلیدواژه ها خواهد بود. زمانی که موتورهای جستجو محتوای سایت را می‌خزند و آن را ایندکس می کنند، آن ها را بر اساس ایندکس‌های مبتنی بر کلیدواژه پیگیری می‌کنند. میلیون‌ها میلیون پایگاه داده ای که بر روی کلیدواژه ها تمرکز دارند، به موتورهای جستجو اجازه می دهد داده های مورد نیاز خود را در کسری از ثانیه به دست آورند.

دیاگرام گوگل

واضح است که اگر بخواهید صفحه خود را برای واژه ای همچون سگ رتبه بندی کنید، باید اطمینان حاصل کنید که این واژه بخشی از محتوای قابل ایندکس‌تان است.

سلطه کلمات کلیدی

کلمات کلیدی نحوه تعامل ما با موتورهای جستجو و نیتی که از جستجو داریم را مشخص می کند. زمانی که برای جستجو عبارتی را وارد می کنیم، موتورهای جستجو صفحه را برای یافتن کلمات کلیدی وارد شده مورد بررسی قرار می‌دهد. ترتیب کلمات، املا، نقطه گذاری و استفاده از حروف کوچک و بزرگ اطلاعات بیشتری را برای موتورهای جستجو فراهم می آورند.

موتورهای جستجو نحوه استفاده شدن کلمه کلیدی در صفحه را مورد بررسی قرار می‌دهند تا بتوانند ارتباط سند خاص به کوئری مربوطه را تعیین نمایند. یکی از بهترین روش های برای بهینه سازی رتبه بندی صفحه اطمینان حاصل کردن از این مورد است که کلیدواژه ای که می‌خواهید رتبه ای برایش به دست آورید در عنوان، متن و داده های متا به کار رفته است. به طور کلی، زمانی که کلیدواژه های خاصی را انتخاب می‌کنید، رقابت بر روی آن را در نتایج جستجو تنگ‌تر می‌کنید و می توانید شانس دستیابی به نتایج برتر را بهبود ببخشید.

نمودار نشان داده شده در سمت چپ، ارتباط واژه گسترده کتاب را به عنوان خاص “داستان دو شهر” بررسی کرده است. توجه داشته باشید، در حالیکه نتایج بسیاری برای این واژه گسترده وجود دارد اما نتایج کمتری برای واژه خاص وجود خواهد داشت. در نتیجه رقابت کمتری بر روی آن خواهد بود.

استفاده نادرست و سوء استفاده از کلمات کلیدی

از زمانی که جستجوی آنلاین در اختیار افراد قرار گرفت، همیشه افرادی بوده اند که از کلمات کلیدی برای گمراه کردن موتورهای جستجو استفاده می کردند. اینگونه سوء استفاده ها در برگیرنده استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی در متن، URL، تگ متا و لینک هاست.

متاسفانه این تاکتیک به جای اینکه مزیتی برای سایت شما به همراه داشته باشد، باعث آسیب رساندن به آن می‌شود. در روزهای اولیه، موتورهای جستجو تلاش می‌کردند بر روی کاربرد کلمات کلیدی به عنوان سیگنال اصلی مرتبط بودن تمرکز نمایند. امروزه با اینکه موتورهای جستجو هنوز نمی‌توانند متن را همانند انسان ها بخوانند و تفسیر کنند، اما قادرند به کمک یادگیری ماشینی به درک ایده آل نزدیک گردند.

اگر می‌خواهید رتبه بهتری در موتورهای جستجو داشته باشید بهترین تمرین این است که به صورت طبیعی و استراتژیک از کلمات کلیدی استفاده کنید. اگر صفحه شما عبارت برج ایفل را هدف قرار می‌دهد پس می توانید خود عبارت برج ایفل، تاریخ برج یا حتی هتل های پیشنهادی در پاریس را در محتوایتان بگنجانید. از سوی دیگر اگر بخواهید عبارت برج ایفل را در محتوای نامرتبطی قرار دهید (همچون صفحه ای که در مورد غذای سگ است) تلاش شما برای به دست آوردن رتبه در عبارت برج ایفل بی‌نتیجه خواهد بود. هدف استفاده از کردن از کلمات کلیدی به دست آوردن رتبه بالا برای همه این کلمات نیست، بلکه به دست آوردن رتبه برای کلماتی است که افراد به دنبال آن هستند.

بهینه سازی داخلی سایت

استفاده کردن از کلیدواژه و هدف قرار دادن مخاطبان هنوز هم بخشی از الگوریتم های رتبه بندی موتورهای جستجو محسوب می‌شوند. ما می‌توانیم تکنیک‌های موثری را برای کاربرد کلمات کلیدی به کار بگیریم تا بتوانیم صفحه‌ای ایجاد کنیم که به خوبی بهینه سازی شده است. ما تست های زیادی انجام داده ایم و به نتایج زیادی نیز دست پیدا کرده ایم. زمانی که می‌خواهید بر روی سایت خود کار کنید، ما فرایند زیر را پیشنهاد می‌کنیم. از عبارات و کلمات کلیدی به شیوه های زیر استفاده کنید:

 • سعی کنید از کلمه کلیدی حداقل یکبار در عنوان استفاده کنید. کلمه کلیدی را تا جایی که می توانید به ابتدای عنوان نزدیک تر کنید.
 • آن را به صورت دائمی در نزدیکی بالای صفحه جای دهید.
ارسال نظر برای این مطلب

نظر شما در مورد این مطلب پس از تایید نویسنده سايت نمایش داده خواهد شد.

نام شما :
پست الكترونيك :
سایت / وبلاگ :
نظر شما :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نحوه ارسال :
کد امنیتی :

تعداد صفحات : 2

درباره ما
اطلاعات کاربری
نام کاربری :
رمز عبور :
 • فراموشی رمز عبور؟
 • آرشیو
  آمار سایت
 • کل مطالب : 36
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 3
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : [Ip_Today]
 • آی پی دیروز : [Ip_Yesterday]
 • بازدید امروز : 36
 • باردید دیروز : 28
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 0
 • بازدید هفته : 167
 • بازدید ماه : 555
 • بازدید سال : 555
 • بازدید کلی : 1904
 • کدهای اختصاصی